RODZINNE PASJE W KLASIE PIERWSZEJ

Utworzono dnia 05.06.2023

W klasie 1 odbyły się nietypowe lekcje. Gościliśmy na nich dwie Mamy naszych uczniów Panią Irminę Kosmalę  - pisarkę oraz Panią Anetę Dorobek – fotografa. Obie Panie mają pasje, które wzajemnie się uzupełniają  przy tworzeniu książki i z  ogromnym entuzjazmem  o nich opowiadały.  Najpierw dzieci próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie czym jest pasja, a czym hobby i czy można między tymi wyrazami postawić znak równości. Pani Irmina mówiła dzieciom o swoim wielkim zamiłowaniu jakim jest pisanie książek. Pokazała również  książki swojego autorstwa. Wspaniale i  z ciekawą intonacją przeczytała wiersz Jana Brzechwy „Kwoka” oraz piękną bajkę swojego autorstwa o małym termosiku. W prezentowanych utworach dzieci szukały bohatera pozytywnego i negatywnego.  Wszyscy z przejęciem i wielką uwagą słuchali czytanych bajek.  Jest to niezwykle ważne w czasach, w których coraz mniej sięga się po literaturę piękną. Następnie Pani Aneta opowiedziała o swojej pasji, która jest jednocześnie pracą - jak rozpoczęła swoją przygodę z fotografią, co najbardziej lubi fotografować, pokazała swoje ulubione zdjęcia. Bardzo ciekawie mówiła o tym, jak fotografia zmieniała się na przestrzeni lat. Dzieci miały możliwość obejrzenia przyrządów, które wykorzystuje się, aby mieć jak najlepsze ujęcia oraz możliwość obejrzenia starszych aparatów.  Dla wielu było to pierwsze zetknięcie się z takimi urządzeniami, zwłaszcza w dobie, gdzie zdjęcia wykonuje się jednym kliknięciem w telefonie komórkowym. Na koniec dzieci w praktyce wypróbowały poznane tajniki fotografii i same stając się fotografami robiły sobie nawzajem zdjęcia. Zajęcia zakończyliśmy wspólnym zdjęciem wykonanym przez profesjonalistę. Lekcje inne niż zazwyczaj bardzo się wszystkim podobały, a dzieci były dumne, że mają tak wspaniałe Mamy. Na sam koniec można stwierdzić, że pasja może być zaraźliwa – co niektórzy już widzieli  siebie w przyszłości jako autorów poczytnych bestsellerów lub światowej sławy fotografów. Tego im z całego serca życzymy.