Rok 2012/2013

  • Piąty rok rozpoczęliśmy pracę w Gimnazjum Stowarzyszenia „RODZICE-DZIECIOM”. Msza św. w pierwszy piątek września zainaugurowała nowy rok szkolny 2012/2013. Po mszy św. odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej i spotkanie z rodzicami, którym przedstawiono Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania, Regulamin Szkoły, Program Profilaktyczny oraz zaprezentowano plan pracy wychowawczej.

  • 24-ego września zorganizowaliśmy pieszy rajd integracyjny do Cielimowa z udziałem wszystkich klas.

  • 11-ego października całe gimnazjum złożyło hołd błogosławionemu Ojcu Św. Janowi Pawłowi II spektaklem pt. „TO JEST MOJA MATKA TA OJCZYZNA”.

  • 12-ego października jak co roku cała szkoła uczestniczyła w przedstawieniu operowym Czarodziejski flet wOperze „Nowa” w Bydgoszczy.

  • W dniu 25 października szkoła zaprosiła na wykład pana Andrzeja Wronkę – absolwenta Papieskiego Wydziału Teologicznego w Siedlcach, prezesa Stowarzyszenia Ruch Effatha, zajmującego się obroną wiary katolickiej przed działalnością sekt i błędnych duchowości. Prelegent zwrócił uwagę na to, jak my dorośli nie doceniamy wrażliwości serca dziecka. Podsuwając im zatrute treści (szczególnie sączące się z mediów), wypłukujemy elementy wiary katolickiej. Podkreślił, że wiarę w sercu dziecka buduje to, codziecko słyszy zwłaszcza z ust dorosłych, w jakiej atmosferze wzrasta(dom, szkoła, Kościół), czy konflikty małżeńskie rozgrywają się w obecności dziecka. Ponadto, wskazał jak wielką wartością jest wspólna rodzinna modlitwa, szczególnie teraz w Roku Wiary.

W tym dniu odbyły się konsultację z rodzicami. 

  • Dnia 9 listopada nasze gimnazjum wzięło udział w uroczystej wieczornicy, przygotowanej z okazji 94. rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Program zatytułowano: „Historia Polski w poezji, piosence, tańcu i obrazie”. W scenariuszu znalazły się perełki poezji ojczystej, piosenki z okresu II Rzeczypospolitej i Bogarodzica, taniec – Krakowiak oraz słynne arcydzieła malarstwa polskiego. 

  • W ostatni dzień przed Świętami Bożego Narodzenia zaplanowaliśmy konkurs recytatorski poezji ks. J. Twardowskiego, w 7. rocznicę jego śmierci, następnie klasa II zaprezentowała się w Jasełkach.

Po takiej uczcie duchowej, młodzież z poszczególnych klas zaprezentowała kolędy, w różnych interpretacjach, a następnie w klasach, w obecności wychowawców tradycyjnie w atmosferze przedświątecznej dzielono się opłatkiem i składano staropolskie życzenia.

  • W tym roku zostaliśmy współorganizatorami ogólnopolskiej inicjatywy obywatelskiej „Orszak Trzech Króli Gniezno 2013” Nasze gimnazjum otrzymało za zadanie zorganizować żywą szopkę bożonarodzeniową przy Katedrze, dokąd dotarł Orszak Trzech Króli wraz z grupami symbolizującymi trzy kontynenty – Europę , Azję i Afrykę.

Nasza szkoła ponadto przygotowała kilka dużych gwiazd kolędowych – a nasi uczniowie jako przewodnicy prowadzili ten duży tłum ludzi przez całe miasto. Czasie przemarszu śpiewano kolędy (z rozdanych śpiewników), a każdy kto stawił się pod Kościół otrzymał piękną kolorową koronę.

  • W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi 10 stycznia na wywiadówce z rodzicami, gościliśmy siostrę Marię Kwiek, autorkę książki „Przygotowanie do życia w rodzinie”. Siostra przedstawiła temat „Trudności z wychowaniem do samodzielności”.

  • Część naszych uczniów uczestniczyła w zimowisku

od 12.01 do 18.01. 2013r. w Poroninie koło Zakopanego.

  • W tłusty czwartek jak co roku w naszej szkole odbyło się zabawa karnawałowa. Tym razem przenieśliśmy się do Polski XVI-XII w., bawiąc się pod hasłem „Bal u Sarmaty”. Elementem obowiązkowym stroju dla dziewcząt był wianek – nakrycie głowy niewiasty niezamężnej. Chłopcy natomiast mieli przybyć na spotkanie z twarzą ozdobioną sarmackim wąsem.

W części pierwszej rozstrzygnęliśmy quiz wiedzy o kulturze sarmackiej. Pytania dotyczyły domu, gościnności, rodziny, małżeństwa, kuchni, języka i stroju. Wygrała klasa pierwsza.

W kategorii indywidualnej na najpiękniejszy wianek zwyciężyła Anastazja Frąckowiak z klasy I. w kategorii najlepsze wąsy wygrał Kornel Urbaniak z klasy III b.

Część drugą spotkania wypełniła wspólna zabawa dyskotekowa.

  • W okolicach Dnia Świętości Życia nasza szkoła tradycyjnie już w ramach „Niezapominajek” przygotowała program pt. „Walczyć i kochać”. Forma tego spektaklu – taniec, pantomima, muzyka, słowo – wszystko to było podporządkowane głównej myśli, przedstawiało odpowiedzialność mężczyzn w życiu dojrzałym. Widowisko to zostało nagrodzone pierwszym miejscem w Konkursie twórczości artystycznych, gimnazjalistów miasta Gniezna.

  • Nasze gimnazjum gościło tzw. „Dresiarzy” – młodych ludzi, którzy dawali świadectwo swojego nawrócenia do Boga. Niekochani, niechciani, nurzający się w błocie moralnym, w sposób naprawdę cudowny zostali dotknięci przez łaskę Bożą.

  • W dniach od 8 do 10 maja odbyła się wycieczka szkolna na Mazury. Zwiedzaliśmy: Gietrzwałd Sanktuarium Matki Bożej, Stoczek miejsce internowania naszego Patrona, Giżycko: Twierdza Boyen XIX wiek, wzgórze śmierci misjonarza biskupa Św. Brunona (1009r.), most obrotowy otwierany ręcznie, Gierłoż – Wilczy Szaniec Kwatera Hitlera, Św. Lipka Bazylika (barok), Reszel, Kętrzyn, Mikołajki,Krutynia – spływ łodziami, Leśniczówka Gałczyńskiego „Pranie”.

  • Byłem marionetką diabła, mówili, że nic ze mnie nie będzie. To słowa Dobromira Makowskiego, który gościł w naszej szkole 24 maja 2013r.

Ten, jak sam o sobie mówi, złodziej i narkoman, dał świadectwo swego nawrócenia do Pana Boga. Wystarczyło, że spotkał na swojej drodze kilkoro kochających ludzi, by otworzyć się na działanie Ducha Świętego i uwierzyć, że każdy człowiek w oczach Boga jest wyjątkowy.

Wystarczy tylko zaufanie, zachęta dobrym słowem i przykładem życia innych, a nie ciągła krytyka, by nastąpiła przemiana w człowiek.

Jego trudne dzieciństwo i dorastanie spowodowało, że jest autentycznym w tym co mówi i trafia do serc młodych słuchaczy.

Każdy, kto słuchał tego niesamowitego świadectwa (nauczyciele, rodzice i młodzież) mógł się natychmiast zreflektować i podjąć pracę nad relacjami między dorosłymi a dziećmi.

  • 19 czerwca odbyła się wspólna zabawa na której żegnaliśmy klasy trzecie.

  • 20 czerwca braliśmy udział w uroczystościach 220-tych urodzin Aleksandra Fredry, wyjście do teatru na spektakl „Damy i Huzary”.

  • 25 czerwca wszystkie klasy przygotowały scenki rodzajowe na .„DzieńAngielski, Niemiecki i Łaciński”, po prezentacji uczniowie śpiewali piosenki w języku angielskim, niemieckim i łacińskim.

  • 26 czerwca cała szkoła walczyła o PUCHAR PRZECHODNIDYREKTORA w różnych dyscyplinach sportowych.

  • 28 czerwca po Mszy Świętej uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2012/2013 i pożegnaliśmy uczniów klas trzecich.

  • Od 28.06.2013 do 5.07.2013 byliśmy we Włoszech zachwyciliśmy się pięknem: Asyżu, Rzymu, Watykanu, San Marino i Wenecji. Kapaliśmy się w Morzu Adriatyckim.


Licznik odwiedzin: 552792